آفتاب

آب شیرین کنشرکت مهندسی آریا عمران شریف با هدف ارتقاء بهره‌وری صنایع ، افزایش سلامت جامعه و حفظ و صیانت از محیط زیست؛ در حوزه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت می نماید.

مشاوره، طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی، تعمیرات و نگهداری انواع سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب و مخازن نگهداری به منظور تامین آب سالم جهت مصرف در صنایع مختلف، افزایش بهره‌وری کارخانجات، کاهش مخاطرات زیست محیطی و در نهایت کمک به حفظ بهداشت و سلامت جامعه با استفاده از جدیدترین تکنیکهای روز دنیا.
•    طراحی و ساخت مخازن فلزی و سرپوشیده بتنی به منظور نگهداری آب شرب.
•    طراحی و ساخت سیستمهای سختی گیر به روش تبادل یونی
•    تعمیر، نگهداری و راهبری تصفیه‌خانه‌های فاضلاب
•    قدرت تصفیه بسیار زیاد
•    طراحی و ساخت سیستم های پیشرفته فیلتراسیون
شماره تماس: 02634463790 و 02634422434
این فرایند یک فرایند فشار محور است که طی آن اعمال فشار در یک بخش غشای نیمه تراوا ضمن عبور آب بدون ناخالصی، از ناخالصی های بسیار کوچک جلوگیری می کند. برمبنای گفته بعضی از سازندگان غشاها، از حیث تئوری برخی از واحدهای کوچک آب شیرین کن صنعتی با فشار بسیار کمی به فعالیت می پردازند.
 اما حقیت امر این است که اگر آب شیرین کن صنعتی با فشاری کوچک تر از پی اس آی 45 فعالیت کند طبیعتا آب زیادی دریافت نمی کند و کیفیت آب خروجی محصول هم به مخاطره می افتد. در حقیقت فشار پایین آب ورودی سبب می شود تا واحد تولیدکننده، آب شرب کمتری تولید کند و در نهایت مخزنی که باید پر شود کند کار کرده و آب را با کیفیت بسیار پایین تری به عرضه دربیاورد.


 آب شیرین کن | آب شیرین کن صنعتی | آریا عمران


عملیات تصفیه با فشار آب در حد معمول 60 پی اس آی به خوبی اجرا می شود و این عملکرد می تواند با وجود یک پمپ کوچک حتی بهتر نیز عمل کند تا فشار را تا 80 پی اس آی یا بالاتر بیفزاید. یک جسم سفید در سمت چپ ترانسفورماتور قرار دارد که به یک پریز برقی دیواری وصل می شود. این ترانسفورماتور باید به یک ولتاژ 24 ولت که موردنیاز پمپ است تبدیل شود که این جسم بزرگ در حقیقت خود یک پمپ است.
دستگاه سوم هم یک سوویچ فشار است که فشار آب را در مخزن نگه می دارد و روی آن نظارت می کند و در جواب به فشار مخزن، وظیفه روشن و خاموش کردن پمپ را به عهده دارد. رایج ترین فشار خاموش شدن برای واحد های اسمز معکوس درون آب، چهل پی اس است. دستگاه های تکنولوژی اسمز معکوس با برخورداری از فیلترهای چند رسانه ای به منظور انتقال آب ورودی و از میان برداشتن ذرات بزرگتر از 10 میکرون را ایجاد می کند.
آب شیرین کن

تصفیه آب صنعتی

این سیستم با تکنولوژی اسمز معکوس کار می کند و می تواند کیفیت آب را به بهترین شکل ممکن بهبود ببخشد. هر وقت آب تصفیه شده در طول روز چیزی بین 500 لیتر تا 2.5 متر مکعب باشد به دستگاه مورد ذکر آب شیرین کن نیمه صنعتی گفته می شود.


 تصفیه آب صنعتی| قیمت تصفیه آب | آریا عمران


 این آب ممکن است در مصارفی همچون آشامیدن، تامین آب موردنیاز صنعتی، کشاورزی، آبیاری به درخات، ممانعت از ورود آلودگی به رودخانه ها، تامین آب به منظور تفریحات افراد و استخرهای آبی مورد استفاده قرار بگیرد.
تصفیه آب
تصفیه آب این توانایی را دارد که آلودگی ها ، آلاینده ها و اجزای مضر را حذف کند یا غلظت آن ها را تا حد بسیار قابل توجهی کاهش دهد. در مهندسی دستگاه تصفیه آب صنعتی در آب شیرین کن با استفاده از بعضی وسایل توانایی از بین بردن پارامترهای شکل دهنده تی دی اس و همینطور تولید آب شیرین که قابل استفاده برای انسان ها و ایضا دیگر موجودات باشد فراهم می شود.

تعریف آب شیرین کن صنعتی

پکیج آب شیرین کن صنعتی به دستگاهی می گویند که برای تصفیه و شیرین کردن آب در ابعاد بزرگ و صنعتی مورد بهره برداری واقع می شود. ساز و کار تصفیه آب به روش اسمز معکوس می تواند آب شور و حاوی املاح را از دریا، چاه آب، نهرهای زیرزمینی و قنات ها گرفته و به فشار اسمزی همه املاح همچون کلسیم، منیزیم، ذرات معلق و در انتها سدیم را با عبور آب از ممبرین ها حذف کند. در نهایت آبی که در اختیار کاربر قرار می گیرد شفاف و شیرین خواهد بود.
تصفیه فاضلاب
این دستگاه اسامی دیگری هم دارد که می توان به آن ها اینطور اشاره کرد: پکیج اسمز معکوس، دستگاه تصفیه آب صنعتی و...

منابع آب های ورودی به آب شیرین کن

آب های زیرزمینی همچون آب چاه ها و قنات ها
آبهای زیرزمینی با توجه به موقعیت چاه و پارامترهای دیگر این توانایی را دارند که هر رنج تی دی اس و تی اچ را پذیرا باشند که به آن ها اصطلاحا شیرین یا شور، همراه با سختی بالا یا پایین نام می برند.
آب های سطحی مانند انچه در رودخانه ها و چشمه ها جریان دارد
این آب های سطحی عموما شیرین هستند یا به زبانی دیگر رنج تی دی اس در آن ها کم است، اما می توانند دارای سختی بالایی باشند
آب دریاچه ها، دریاها و همچنین اقیانوس ها که رنج تی دی اس در ان ها بسیار بالا است.

فیلتر ممبرین در آب شیرین کن

باید بدانیم که فیلتر ممبرین یا ممبران مهم ترین و کاربردی ترین وسیله در دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و خانگی است. اولین و مهم ترین وظیفه این فیلتر از میان برداشتن و حذف مواد میکروسکوپی محلول در آب و همچنین املاح آسیب زننده است. فیلتر ممبرین یا ممبران بر مبنای اسمز معکوس کار می کند که این اسمز متشکل از لایه های مختلفی در غشا است.
مراحل تصفیه آب با کمک آب شیرین کن
فرایند فیلتراسیون غشایی یا همان تصفیه آب با بهره مندی از فیلتر ممبرین یا ممبران، یک راه تفکیکی است و توانایی این را دارد که مولکلول ها را در اندازه های گوناگون و با ویژگی های گوناگون از هم جدا کند. در پکیج آب شیرین کن صنعتی، بر مبنای ظرفیت تولید و مدل و نوع آب ورودی از فیلترهای گوناگونی بهره می بریم. دو نوع ممبرین 4 و ممبرین 8 اینچی، رایج ترین نوع از انواع ممبرین های صنعتی محسوب می شوند. همچنین ممبرین ها با اندازه و ابعاد مختلف دیگر نیز در دستور کار تولید قرار می گیرند که پیدا کردن ان ها در بازار ایران کار چندان آسانی به حساب نمی آید.


 آب شیرین کن صنعتی| قیمت آب شیرین کن | آریا عمران


در نهایت از دو مدل فیلتر ممبرین صنعتی بهره می بریم: فیلتر ممبرین دریایی به منظور تصفیه آب دریا. و فیلتر ممبرین لب شور به منظور تصفیه صنعتی آب شهری. این فیلترها بر مبنای اسمز معکوس کار می کنند و نیروی محرکه شان به منظور تصفیه آب، اختلاف فشار میان دو طرف غشا را به ما نشان می دهد. این فرایند در مقایسه با روش های شیمیایی، هزینه های تولید را کم می کنند و محصول باکیفیت تری را به کاربر عرضه می کنند.

انواع گوناگون فیلتر ممبرین در آب شیرین کن

این فیلترها از ترکیبات پلیمری به وجود آمده و تولید میشوند و از نظر شکل ظاهری به دست های زیر تقسیم می شوند:
فیلترهای ممبرین لوله ای: این تجهیزات مجموعه ای هستند از لوله های پلی سلولز استات که با قطر 20 تا 30 میلی متر و طولی به اندازه 200 تا 250 سانتی متر در دسترس اند.


 فیلتر ممبرین تصفیه آب | قیمت فیلتر ممبرین | آریا عمران


ممبرین های حلزونی شکل: این وسیله از 2 یا 3 لایه پلی سولولز با قطری به اندازه 100 میکرون که در میان آن ها از تورهای پلاستیکی بهره گرفته شده است پیچیده شد و به دورشان یک لوله پلیمری مشبک وجود دارد.
فیلترهای الیافی: از الیافی تشکیل شده اند که درون شان یک قاب جانمایی شده است. ولی در حالت معمول سااختار و فرماسیون فیلتر ممبرین مشتمل بر 3 بخش است:
بخش غشایی نیمه تراوا که از منافذ خیلی ریز تشکیل شده و از عبور ذرات ممانعت به عمل می آورد
بخش فاضلاب که آلاینده هایی که توانسته اند از غشای نیمه تراوا عبور کنند از راه آن از دستگاه خارج می شوند.
مجرای آب تصفیه شده که به شکلی طراحی شده اند تا آب عبور کرده از غشای نیمه تراوا به آن بریزد و از راه آن در سیستم جاری شود.

نقش فیلتر ممبرین در سیستم تصفیه

کارایی فیلتر ممبرین برمبنای اسمز معکوس است که معنی پیدا میکند. فی الواقع اسمز معکوس فرایندی بر اساس اختلاف فشار و اختلاف غلظت است که در آن جریان اسمزی با بهره مندی از فشار، روند معکوس پیدا کرده؛ به عبارت دیگر در گوشه و کنار غشای نیمه تراوا، آب از جناحی که غلظت آن زیادتر است به جناح دیگر که از غلظت کمتری برخوردار است جریان می یابد.
فی الواقع نقش فیلتر ممبرین در فرایند تصفیه آب شیرین کن صنعتی، از میان برداشتن آلاینده ها و سالم کردن آب محصول است. قطر مولکول های آب پنج هزارم میکرومتر است و ممبرین پکیج های آب شیرین کن صنعتی از منافذ ریزی در اندازه و ابعاد میکرون تشکیل شده است که فقط به مولکول های آب و ذرات کوچک تر اجازه می دهد تا عبور کنند. غشای موجود در فیلتر ممبرین به نمک های معلق همچون نیترات و نیتریت ها که ترکیبات سمی محسوب می شوند اجازه عبور و فعالیت نمیدهد. ایضا فلزات سنگین از جمله کادمیوم، سرب، جیوه و آرسنیک و ... هم نمی توانند از فیلتر ممبرین عبور کنند. این عناصر توانایی این را دارند که اثرات مخرب و ویران کننده ای را بر روی سلامتی ایجاد کنند که از جمله آن ها میتوان به کاهش رشد اندام فردی، اختلالات عصبی، کندذهنی و همچنین اختلال در یادگیری و تداخل در سیستم دفاعی بدن و مبتلا شدن به سندروم خود ایمنی اشاره کرد.

فیلتر کربن در دستگاه تصفیه آب صنعتی

فیلتر کربنی یا کربن اکتیو یکی از روش های متداول در پکیج های تصفیه آب و فاضلاب است که مبنای کار آن بر اساس جذب کردن مواد آلی موجود در آب محصول به واسطه کربن های فعال ایجاد شده است. از بین بردن کدری آب، بو و حتی طعم آن یکی از مهم ترین تکالیف فیلترهای کربن فعال گشته است و به همین دلیل در سیستم های تصفیه آب خانگی، استخر و حتی تصفیه فاضلاب های صنعتی کاربرد و کارکرد ویژه ای دارد.

تعریف فیلتر کربنی

حضور مواد آلی در آب که جملگی آن ها دارای ساختار کربنی هستند تاثیر بد و منفی ای بر کیفیت آب می گذارند و کدروت، بو و طعم آ را تا حد زیادی تحت تاثیر خود قرار می دهند. فیلتر کربنی به علت وجود کربن های فعال در واکنش با مواد آلی فعال شده و بدون تامل مواد آلی را جذب خود می کند و سبب می شوند تا دامنه زیادی از آلاینده های موجود در آب از میان بروند. به وجود آمدن پیوند دوقطبی لحظه ای که مواد موجود در آب با لایه های بیرونی فیلتر کربن فعال شده به وجود می آورند دلیل مهم و حتی اصلی جذب مواد آلی به واسطه این فیلترها هستند.

اسلوب و روش تصفیه آب به همراه فیلتر کربن اکتیو

ساختار دستگاه های تصفیه آب حاوی یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی است. بدنه فیلتر کربن اکتیو در اکثر موارد از جنس استیل، کربن استیل و یا اف آر پی ساخته می شود. آب محصول دارای پی اچ در لایه ای خنثی از شیر وردی وارد مخزن می گردد و با جریان پیدا کردن از لایه های کربنی، مواد آلی را از کف داده و در نهایت با عبور از سیلیس مواد جامد معلق را هم حذف میکند و آب شفاف، زلال، بدون بو، طعم و رنگ از شیر خروجی به خارج از مخزن انتقال می یابد.


 فیلتر کربنی تصفیه آب | قیمت فیلتر کربنی | آریا عمران


باید توجه داشت که در ساخت فیلتر کربنی علاوه بر کربن اکتیو از سیلیس نیز بهره گرفته می شود که همواره نقش بسیار بااهمیتی در جذب مواد جامد معلق در آب دارد. به گونه ای که ابتدا یک لایه از سیلیس قرار گرفته شده و روی آن با کربن کاور میشود. عبور و مرور ذرات معلق و جذب مواد آلی به دست فیلترهای کربنی به تدریج سبب میشود تا گونه لایه ژله ای بر روی آن ایجاد گردد که به شدت سطح کیفی عملکرد را کاهش می دهد.

مدل های مختلف فیلتر کربنی

•    فیلتر کربنی دانه ای
•    اکتیو پودری
•    فیلتر کربنی بلاک