آفتاب

معرفی 3 نوع تابلو برق پرفروششاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که واقعا تابلو برق چیست و چه وظایفی دارد؟ ما از تابلو برق باید چه انتظار هایی داشته باشیم؟ آیا شما جعبه فیوز خانه خود را مشاهده کردید؟

وظیفه جعبه فیوز این است که در صورت اتصالی برق، افزایش فشار و..... برق را قطع کند تا به لوازم برقی منزل آسیب نرسد، تابلو برق هم تقریباً همان است. اما ما در این مقاله به صورت کامل تابلو برق را برای شما معرفی می کنیم و حتی انواع تابلو برق را برای شما معرفی می کنیم؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تابلو برق چیست؟

امروزه در کشور ما قیمت لوازم الکترونیکی از تمام لوازم دیگر بالاتر است. اتفاقاتی همچون نوسانات جریان برق، شوک های الکتریکی و افزایش ولتاژ و.... ممکن است باعث خرابی لوازم برقی شوند. تابلو برق از لوازم الکتریکی شما در برابر این اتفاقات محافظت می کند. شاید با خود بگویید که سه راهی های محافظ برق همین کار را انجام می دهد پس چه نیازی به تابلو برق است؟ شاید شما درست بگویید اما سه راه محافظ برق تمام این کارها را به صورت کوچک انجام می دهد. در واقع این سه راهی ها توانایی این را ندارند که در مقابل نوسانات ولتاژ بالا و طولانی مدت مقاومت کنند. این سه راهی ها فقط از لوازمی که به آنها متصل باشند محافظت می کنند اما تابلو برق می توانند از تمام لوازم برقی مانند: کولر، بخاری برقی، لامپ ها و..... که به برق مستقیم متصل است محافظت کند.
 البته این لوازم در مقیاس خانه است. شما می توانید همین ویژگی ها را در مقیاس یک کارخانه حساب کنید. اگر در یک کارخانه اتصالی برق شکل بگیرد یا سیستم دچار افت فشار شود؛ تمام این اتفاقات ممکن است باعث خرابی دستگاه ها شود و در نتیجه هزینه اضافی بر کارخانه تحمیل می شود. معمولا تابلوهای برق از یک جعبه یا محفظه تشکیل شده اند که دورن آن قطعات و لوازم اصلی قرار دارد. به عنوان مثال: تمامی فیوزها، قطع کننده ها، نمایشگر ولتاژ و..... در این جعبه قرار می گیرد. البته در ادامه انواع تابلو برق برای آشنایی بیشتر شما اجزای تابلو برق را بررسی خواهیم کرد.


تابلو برق

اجزای تابلو برق

 
همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم تابلو برق وظیفه مهمی بر عهده دارد. قبل از اینکه بخواهیم به صورت تخصصی انواع تابلو برق را بررسی کنیم باید یک دسته بندی کلی از انواع تابلو برق داشته باشیم. تابلوهای برق را می توانید به چند دسته کلی تقسیم کرد.
•    تابلو برق ولتاژ مناسب کمتر از 1000 ولت
•    تابلو برق ولتاژ مناسب با ولتاژ بین 1000 تا 36000 ولت
•    تابلو برق ولتاژ بالا با ولتاژ بیش از 36000 ولت

فیوز

یکی از اصلی ترین قطعات تابلو برق فیوز است. در واقع بیشترین فعالیت در یک تابلو برق بر عهده فیوز است. فیوزها قطعاتی هستند که در صورتی که ولتاژ برق افزایش یابد دچار سوختگی می شود و از سوختن دیگر قطعات جلوگیری می کند. البته فیوزهای جدید دیگر دچار سوختگی نمی شوند بلکه با افزایش ولتاژ به سرعت اقدام به قطع ولتاژ می کنند. به صورت کلی فیوز در زمان لازم با قطع برق مدار اقدام به حافظت از لوازم متصل به برق می کند.

کلیدهای مینیاتوری

قطعه دیگری که در یک تابلو برق استفاده می شود؛ کلیدهای مینیاتوری است. کلیدهای مینیاتوری هم مانند فیوزهای جدید هستند، در واقع این کلیدها بعد از افزایش فشار قطع می شوند و شما می توانید بعد از آن دوباره آنها را متصل کنید و به دوباره به مدار بازگردانید.

بی متال

در بعضی موارد ممکن است یک قطعه در صورت استفاده بیش از حد دچار خرابی شود. بی متال قطعه ای است که در تابلو برق قرار می گیرد و در صورتی که دمای قطعات بیش از حد بالا رود برق سیستم را قطع می کند. البته این قطعه فقط برای موتورهای سه فاز عمل می کند.

کنتاکتور

کنتاکتور یک کلید الکترومغناطیسی است عملکرد مشابه رله دارد. در واقع این قطعه برای کلید زنی در مدار استفاده می شود.

پوش باتن یا سویچ الکتریکی

اگر شما بخواهید برق سیستم ها را از تابلو برق به صورت دستی قطع کنید باید از پوش باتن استفاده کنید. این وسیله همان کلید قطع و وصل است.

چراغ سیگنال

اگر تابلو برق دیده باشید قطعا دیده اید که چراغ هایی بر روی آن وجود دارد که وضعیت هر قسمت تابلو را نمایش می دهد؛ نام آنها چراغ سیگنال است.

چراغ هشدار

اگر در تابلو برق اتفاقاتی رخ دهد که ممکن است باعث بروز خطر شود؛ تابلو با روشن کردن این چراغ آن را به شما اطلاع می دهد. البته بعضی از چراغ هشدارها دارای سیستم صوتی نیز هستند و در صورت ایجاد خطرات جدی به صدای بلند به اطلاع شما می رساند.

ترمینال

نام دیگر این قطعه پل ارتباط نیز هست. در واقع ایجاد ارتباط بین اجزا داخل تابلو با اجزای بیرونی تابلو بر عهده این قطعه است.

تایمر

وظیفه زمان بندی در تابلو برق بر عهده این وسیله است؛ زمان قطع یا وصل شدن برق تماماً بر عهده این وسیله است.
خب تا به اینجا به صورت کامل با بیشتر قطعات تابلو برق آشنا شدید. ما در ادامه قصد داریم تا شما را با انواع تابلو برق آشنا کنیم؛ پس اگر می خواهید با این موضوع هم کاملا آشنا شوید ما را تا انتها همراهی کنید.

انواع تابلو برق

 تابلو برق


تابلو برق هم مانند تمام وسایل دنیا انواع مختلفی دارد. در این قسمت مقاله به صورت کامل انواع تابلو برق را برای شما شرح می دهیم. پس همراه ما باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید. همانطور که در قسمت های میانی مقاله اشاره کردیم تابلوهای برق بر اساس میزان قدرت و ولتاژی که از خود عبور می دهند دسته بندی می شوند. در قسمت بالا مقاله انواع تابلو برق را دسته بندی کردیم اما در این قسمت مجدد همان دسته بندی را به نمایش می گذاریم.
•    تابلو برق ولتاژ ضعیف کمتر از 1000 ولت
•    تابلو برق ولتاژ مناسب با ولتاژ بین 1000 تا 36000 ولت
•    تابلو برق ولتاژ بالا با ولتاژ بیش از 36000 ولت
این دسته بندی ها به صورت رایج بین مهندسین است؛ اما ممکن است یک مهندس یا یک شرکت خاص از دسته بندی جدیدی استفاده کند.

خرید تابلو برق از شرکت موتور غرب

یکی از مشکلاتی که ممکن است در زمان خرید تابلو برق برای شما پیش آید این است که نام های نا آشنا و برندهای نا مرغوب در بازار ممکن است باعث هدر رفت وقت و ایجاد هزینه اضافی شود. اگر قصد خرید تابلو برق را دارید می توانید از سایت ما دیدن کنید و با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تابلو برق مورد نظر خود را از بین صد ها مدل خریداری کنید.
وبگردی