آفتاب

کنترل ریسک در بازار ارزهای دیجیتالریسک مالی یا ریسک بازار با رفتار کلی بازار تعریف می‌شود و می‌تواند ناشی از صنایع غیرمرتبط با مسیر کسب‌وکار شما باشد. به این معنی که هر گونه نوسانات بازار در هر منطقه‌‌ای می‌تواند به طور بالقوه بر سرمایه شما تأثیر بگذارد.

همیشه وقتی از بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش ارز دیجیتال صحبت می‌کنیم، نگرانی در ارتباط با ریسک سرمایه گذاری در این بازار وجود دارد. مخصوصا برای افرادی که تازه به این بازار وارد شده‌اند و بخشی از ذهن آن‌ها درگیر ریسک سرمایه‌ گذاری در این بازار است. از این رو کنترل ریسک در بازار ارزهای دیجیتال اهمیت بالایی داشته و اگر به دنبال کاهش ریسک‌ خود در معاملات و خرید و فروش ارز دیجیتال خود هستید، پینشهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها بخوانید.

کنترل ریسک برای جلوگیری از ضرر مالی

ریسک مالی یا ریسک بازار با رفتار کلی بازار تعریف می‌شود و می‌تواند ناشی از صنایع غیرمرتبط با مسیر کسب‌وکار شما باشد. به این معنی که هر گونه نوسانات بازار در هر منطقه‌‌ای می‌تواند به طور بالقوه بر سرمایه شما تأثیر بگذارد.

همچنین ماهیت عدم اطمینان ریسک مالی را می‌توان ناشی از خصوصیت سرمایه‌گذاری دانست. در واقع، سطح بالای ریسک بازار می‌تواند خطرناک باشد، اما از طرفی همین ریسک بالا امکان بازدهی بالایی از همان بازارها را فراهم می‌کند.

حذف ریسک بازار به طور کامل غیرممکن است، اما می‌توانید سرمایه‌‌گذاری‌های خود را به گونه‌ای مدیریت کنید که زیان به حداقل برسد و رسیدن به اهداف مالی برایتان آسان‌تر شود.

ریسک مالی

ریسک مالی به امکان از دست دادن پول و دارایی در یک سرمایه‌گذاری تجاری یا سرمایه‌گذاری گفته می‌شود. ریسک مالی، از دست دادن بالقوه سرمایه برای یک طرف ذینفع است.به عبارت دیگر، ریسک مالی خطری است که می‌تواند به از دست دادن سرمایه تبدیل شود.

ریسک مالی ممکن است در اثر کافی نبودن جریان نقدی شرکت برای انجام تعهداتش اتفاق بیفتد. برخی از ریسک‌های مالی رایج عبارتند از: ریسک اعتباری، عملیاتی، سرمایه‌گذاری خارجی، حقوقی، حقوق صاحبان سهام و ریسک نقدینگی. در بخش‌های دولتی، ریسک مالی به معنای ناتوانی در کنترل سیاست‌های پولی و یا سایر مسائل مالی است.

برای شرکت‌ها و موسسات مالی، انواع دیگری از ریسک‌ها وجود دارد، مانند:

بررسی انواع ریسک

ریسک بازار

ریسکی که ممکن است براساس پویایی کل بازارهای مالی رخ دهد و باعث آسیب به دارایی شود، به عنوان مثال، از دست دادن ارزش اوراق بهادار سهام.

ریسک اعتباری

ریسکی که ممکن است یک طرف به دلیل عدم انجام تعهدات قراردادی خود منجر به رخ دادن آن شود، به عنوان مثال، فردی در قبال بازپرداخت وام خود کوتاهی کند.

ریسک نقدینگی

این ریسک در اثر محدودیت نقدینگی در انجام تعهدات تأمین مالی رخ می‌دهد، به عنوان مثال، بانکی که پول نقد کافی برای پاسخگویی به تقاضای برداشت سپرده ندارد.

ریسک عملیاتی

زیانی که در نتیجه شکست فرآیندها، افراد و سیستم‌های داخلی رخ می‌دهد. به عنوان مثال، اگر یک کارمند در یک معامله اشتباه می‌کند، منجر به ضرر مالی می‌شود.

انواع استراتژی‌های مدیریت ریسک مالی

مدیریت ریسک مالی هم برای افراد و هم برای شرکت‌ها با کار کردن در یک فرآیند چهار مرحله‌ای شروع می‌شود که شامل مراحل زیر است:

  • شناسایی ریسک‌های مالی بالقوه

  • تجزیه و تحلیل و تعیین کمیت و شدت ریسک

  • تصمیم‌گیری در مورد استراتژی برای مدیریت ریسک

  • نظارت بر موفقیت استراتژی

  • استراتژی‌های مدیریت ریسک مختلفی برای افراد، شرکت‌ها و موسسات مالی وجود دارد.

برخی از استراتژی‌های مدیریت ریسک در سطح فردی

اجتناب از ریسک

حذف فعالیت‌هایی که می‌تواند فرد را در معرض خطر قرار دهد. به عنوان مثال، یک فرد می‌تواند با عدم استفاده از اعتبار برای خرید، ریسک تامین مالی اعتباری را دور بزند.

کاهش ریسک

کاهش زیان‌های احتمالی یا کاهش شدت زیان‌های احتمالی. برای مثال، یک فرد می‌تواند سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کند تا ریسک این که سبد سرمایه‌گذاری‌اش دچار افت شدید منفی شود را کاهش دهد.

انتقال ریسک

فرآیند انتقال ریسک به شخص ثالث؛ برای مثال، یک فرد ممکن است یک بیمه نامه عمر بخرد تا خطر مرگ زودرس خود و آسیب‌های آن را با این روش برای خانواده و اطرافیانش کم کند.

پذیرش ریسک

فرآیند پذیرش مسئولیت یک ریسک خاص است. به عنوان مثال، فردی که عمداً دارایی خود را بیمه نمی‌کند ریسک آن را پذیرفته.

در سطح شرکت، استراتژی‌های مدیریت ریسک یکسانی ممکن است اعمال شود، اما از نظر معنایی کمی باهم متفاوت هستند.

شما می‌توانید در مقاله زیر 10 راهکار کاربردی را برای مدیریت ریسک مطالعه کنید :

https://wallex.ir/blog/risk-management/وبگردی