آفتاب

آموزش ها و معرفی گل قاشقی این زیبای خانگیاگر می خواهید از گیاهی مقاوم، همیشه سرسبز و کاملاً مناسب برای حضور در فضاهای آپارتمانی پذیرایی کنید، گل قاشقی برای این میزبانی شما آمادگی کافی را دارد.

گل قاشقی با نام های پپرومیا با نام گیاهشناسی Peperomia magnifolia جزو خانواده Piperaceae میباشد. وقتی عاشق نگهداری از گیاهان آپارتمانی شده اید و در این بین قرار است بخشی از محیط خانه را تبدیل به یک گلخانه شورانگیز و هیجانی کنید، قطعا در تکاپوی همنشینی با مناسب ترین گیاهان خانگی هستید. گیاهانی که بتوانند فضای زیستی خانه امن ما را تحمل کنند و برای سال ها در کنار ما با شور و نشاط زندگی کنند. در این بین محیط خانه ما که قرار نیست چهار فصل سال را تجربه کند، برای همین است که خیلی ها علاقه به نگهداری از گیاهان همیشه سبز دارند و نگهداری از گیاه گل قاشقی یکی از بهترین پیشنهادات برای آنها می باشد.

اگر می خواهید از گیاهی مقاوم، همیشه سرسبز و کاملاً مناسب برای حضور در فضاهای آپارتمانی پذیرایی کنید، گل قاشقی برای این میزبانی شما آمادگی کافی را دارد. این گل قاشقی در اصل گیاهی است علفی شکل که در همه ایام سال سبز و با طراوت می ماند. گیاه قاشقی این زندگی دائما سرسبز خود را از اجداد گرمسیری خود به ارث برده است. در واقع این گیاه علفی شکل که رشد کمی هم دارد، از گیاهان بومی در مناطق گرمسیری و نواحی مرکزی زمین یعنی آمریکای جنوبی و آفریقای مرکزی می باشد.

هنوز هم می توان در قلب جنگل ‌های متراکم گرمسیری در میان انبوه گیاهان وحشی و غول آسا، این علف همیشه سبز آفریقایی را پیدا کرد. وقتی در محیط زندگی گیاه مورد نظر ما فصل ها یکسان هستند و تغییرات آب و هوایی معنای خاصی ندارد، منطقی است که گیاهان یک جریان زیستی را در پیش می گیرند. برای همین است که گل قاشقی همیشه همراه برگ های سبز و زیبایی است. زیرا همیشه فکر می کند که در حال زندگی در یک جنگل گرمسیری می باشد. به این ترتیب ظاهراً باید در مقام میزبان همت کافی داشته باشید و این حس و حال بودن در یک جنگل گرمسیری را برای گیاه کم توقع خودتان آماده سازید.
قید به کم توقع بودن گیاه گل قاشقی کردیم. شاید همین نکته ساده اصلی ترین دلیل برای محبوبیت این گیاه دوست داشتنی شده است. زیرا گل قاشقی به غایت سرسختانه قادر است با اندک ناملایمات زیستی کنار بیاید و برای رشد و نمو خود چندان انتظارات دسته بالایی نداشته باشد. وقتی گیاه علفی شکل و کوچکی هستید و در بطن جنگل‌ های گرمسیری پای درختان تناور و گیاهان غول ‌آسا زندگی می کنید، نباید انتظار حضور نور زیادی را داشته باشید. این ماجرا داستان همیشگی اجداد گل قاشقی بوده است و حالا همان حس و حال را در ذات گیاهی خودشان همراه کرده اند و راهی خانه ‌های ما شده ‌اند.
به همین سادگی گل قاشقی تبدیل به یکی از کم توقع ترین گیاهان آپارتمانی خواهد شد. زیرا گیاهی است که ذاتاً عاشق ماندن در محیط های کم نور و فضاهای سایه ای شکل می باشد. همین خواسته، آنها را تبدیل به یکی از مناسب ترین گیاهان آپارتمانی کرده است. در عین حال حضور در پای گیاهان بلند قامت جنگل های گرمسیری باعث شده تا اجداد این گیاه نسبت به شرایط کم آبی هم سطح مقاومت بالایی داشته باشند.

مراقبت از گل قاشقی:

رطوبت کافی برای نگهداری گل قاشقی

اگر علاقه دارید که همزمان با آبپاشی گیاهان دیگرتون این گیاه رو هم مرطوب کنید بهتره درجه آبپاشتون رو به جای آبپاشی روی غبار پاشی تنطیم کنید و هفته ای یکبار در زمستان و دوبار در تابستان گیاه رو مرطوب کنید. درسته که آبپاشی سطح گیاهتون رو براق تر و زیبا تر نشون میده اما در دراز مدت گیاهتون رو خراب خواهد کرد. پس بجای آبپاشی مداوم، برگ های گیاه رو با پارچه های نخی و مرطوب و با فشار دست بسیار آرام پاک کنید. این گیاه ساقه و برگهای بسیار ترد و شکننده ای داره پس مواظب باشید فشار زیادی رو روی گیاه وارد نکنید.

علت اصلی گل ندادن گل قاشقی


گل دادن گل قاشقی ارتباط مستقیمی با نور خورشید دارد. کمبود نور مهمترین عامل گل ندادن برگ قاشقی است. در صورت چنین شرایطی محل گلدان را عوض کرده (ترجیحا پنجره شرقی) تا گل‌دهی گل قاشقی را شاهد باشید.

نور مناسب قاشقی :

این گیاه هم مثل هر گیاه دیگری به لحاظ نوری مناطق پرنور اما به دور از تابش نور مستقیم آفتاب رو به هر شرایط دیگری ترجیح میده. اما در صورت عدم وجود نور هم میتونه به راحتی به حیاطش ادامه بده. به خاطر داشته باشید که پپرومیا زیر اشعه ی چراغ فلورسنت از بین خواهد رفت. پپرومیا در مقابل سرما هیچ استقامتی نداره پس در فصل زمستان گیاه رو در منزل یا گلخانه قرار بدید و درفصل تابستان هم گیاه رو از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

آبياري قاشقی :

اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
برگرفته از سایت بذرکو: (https://bazrco.ir)وبگردی