آفتاب

قالیباف: کشور نیازمند تولید قدرت اقتصادی برای مبارزه با دشمن استرییس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ در زمان فعلی که جنگ جمهوری اسلامی با دشمنان در حوزه اقتصادی است، کشور نیازمند تولید قدرت در بخش اقتصاد برای مواجهه با آنها است.

ایرنا: محمدباقر قالیباف امروز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که با حضور نمایندگان ملت و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد، افزود: جناب آقای ظریف، دغدغه و نگرانی امروز همه مردم و نمایندگان شرایط اقتصادی کشور است. البته مردم ایران از ابتدای انقلاب تا امروز نشان دادند که هزینه این انقلاب را هر چه که باشد می‌پردازند.

وی افزود: اگر قرار است جان فرزندان خود را در این راه بدهند یا سختی اقتصادی تحمل کنند،‌ مردم به شایستگی در این ۴۰ سال در همه این عرصه‌ها  امتحان خوبی پس دادند و همیشه کمک حال مسوولان و مدیران کشور بوده و در آینده هم خواهند بود.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه توقع مردم جلوگیری از هزینه اضافی بر آنها است،  افزود: اما در شرایط فعلی نباید تصمیم‌گیری‌ها، سیاست‌ها، و مسائل اقتصادی هزینه اضافه بر مردم تحمیل کند و برای این هدف آنچه نیاز داریم، تولید قدرت است. زیرا زمانی که قدرت داشته باشیم می‌توانیم مقابل خواسته‌های دشمن ایستاد و در چرخه چانه‌زنی و فشار آنها قرار نگیریم.

 به جای معاونت اقتصادی می‌توانستیم "وزارت خارجه، تجارت و امور بین الملل" را شکل دهیم

قالیباف با بیان اینکه بخش قابل توجه تولید قدرت در کشور به موضوع توان اقتصادی باز می‌گردد، گفت: وزارت خارجه در موضوع افزایش توان اقتصادی می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد و به نظر بنده به جای رویکرد این نهاد که ایجاد معاونت اقتصادی بود، می‌توانستیم وزارت خارجه، تجارت و امور بین الملل را شکل دهیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه جنگ امروز کشور با دشمن جنگ اقتصادی است، اظهارداشت: اگر در زمان فعلی به رغم تعهدهای برجام نتوانستیم سرمایه‌گذار به کشور وارد کنیم، اما از وزارت خارجه توقع داریم که پول سرمایه‌گذاران کشور که برای مبادلات اقتصادی در کشورهای دیگر هزینه شده است، توسط دستگاه دیپلماسی به کشور بازگردد.
وی تصریح کرد: البته قبول داریم که شیوع ویروس کرونا درمبادلات ارزی مشکلاتی ایجاد کرد، اما این فرصت فراهم شده که در موضوع اقتصادی و تجارت بین الملل دستگاه دیپلماسی بیش از گذشته فعال شود.


نمایندگان مردم جلوی حرکت آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران را می گیرند
رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص همکاری جمهوری اسلامی ایران با فعالیت‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران اظهارداشت: از این پس جمهوری اسلامی و نمایندگان مردم به آژانس اجازه نخواهند داد که با دست باز و بدون محدودیت هر درخواستی را گفته و هر کاری را در کشور انجام دهند تا حلقه‌های اطلاعاتی و جاسوسی دشمنان جمهوری اسلامی تکمیل شود.
وی خاطرنشان کرد:‌ خواسته نمایندگان مجلس برابر زیاده خواهی آنها از وزارت خارجه محترم این است که کاهش سیاست های برجامی را که تصمیم گیری شده ولی توسط کشورهای عضو برجام به آن عمل نشده، لحاظ کنند.