آفتاب

داکت اسپلیت اجنرالداکت اسپلیت نوعی سیستم HVAC مرکزی کانالی است. اگر به تازگی خانه ای را برای بازسازی خریداری کرده اید، یا اگر می خواهید یک سیستم HVAC جدید در خانه فعلی خود نصب کنید، ممکن است بخواهید داکت اسپلیت را بشناسید تا بدانید گزینه مناسب شما هست یا نه.

داکت اسپلیت چیست؟

انواع مختلفی از سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد، با این حال ما بر روی دو نوع خاص تمرکز می کنیم که برای اکثر خانه های یک خانواده کاربرد دارد: تهویه مطبوع مرکزی مانند داکت اسپلیت و تهویه مطبوع بدون کانال. پس تفاوت این دو سیستم تهویه مطبوع چیست و آیا می‌توانند در راحتی خانه شما تأثیر بگذارند؟

مزایای تهویه مطبوع مرکزی داکت اسپلیت

● سیستم های HVAC مرکزی قابلیت رطوبت زدایی بیشتری دارند.
● سیستم های تهویه مطبوع مرکزی داکت اسپلیت می توانند کل خانه را در دمای یکنواخت نگه دارند و با یک ترموستات واحد در دمای مناسب، کارایی انرژی را بهبود بخشند. اگر می‌خواهید دمای مناسب در هر جایی از خانه داشته باشید، لازم نیست نگران مدیریت چندین واحد باشید.
● سیستم های تهویه مطبوع مرکزی هیچ فضایی را در اتاق اشغال نمی کنند. کانال کشی از دید پنهان است و از سقف، دیوارها یا زیرزمین عبور می کند.
چه زمانی باید یک داکت اسپلیت انتخاب کنیم؟
یک سیستم داکت اسپلیت انتخاب کنید اگر:
● از قبل کانال کشی نصب کرده اید. اگر لوله کشی وجود داشته باشد، به این معنی است که ملک برای تهویه مطبوع مرکزی مانند داکت اسپلیت ساخته شده است.
● در محیطی مرطوب زندگی می کنید.
● می خواهید هزینه های نگهداری را پایین نگه دارید.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت اجنرال

در داکت اسپلیت، هوای خنک از طریق سیستم کانالی تغذیه و برگشت به گردش در می آید. کانال ها و دریچه ها (یعنی منافذ در دیوارها، کف ها یا سقف های پوشیده) هوای خنک را از تهویه مطبوع به خانه شما منتقل می‌کنند. این هوای خنک با گردش در اطراف خانه گرم می‌شود. سپس از طریق کانال های برگشتی به سمت خنک کننده مرکزی جریان می‌یابد.
داکت اسپلیت اجنرال هوا را رطوبت زدایی می‌کند. در آب و هوای بسیار مرطوب، وقتی دمای بیرون نه گرم است نه سرد هوا ممکن است به سطح رطوبت راحت نرسد. صاحبان خانه می توانند تنظیمات ترموستات را پایین بیاورند یا از رطوبت گیر استفاده کنند. اما در هر دو حالت مصرف انرژی افزایش می یابد زیرا رطوبت گیر و داکت اسپلیت به انرژی بیشتری برای خنک کردن خانه نیاز دارند.
در خانه برای تنظیم سیستم داکت اسپلیت اوجنرال، فن را روی حالت "اتوماتیک" قرار دهید. از طرف دیگر، از فن مرکزی سیستم برای تامین گردش هوا استفاده نکنید - در هر اتاق از یک سیرکولاتور استفاده کنید.

داکت اسپلیت اوجنرال انتخاب کنید

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی کارآمدتر از تهویه مطبوع اتاق هستند. علاوه بر این، این سیستم‌ها مانند داکت اسپلیت اوجنرال آرام و بی صدا و راحت برای کار هستند. برای صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه باید سعی کنید یک داکت اسپلیت کارآمد مانند داکت اسپلیت اوجنرال بخرید و مصرف انرژی کولر گازی مرکزی خود را کاهش دهید.در یک خانه با اندازه متوسط، دستگاه های تهویه مطبوع بیش از 2000 کیلووات ساعت برق در سال مصرف می کنند که باعث می شود نیروگاه حدود 3500 پوند دی اکسید کربن و 31 پوند گوگرد تولید کند. اگر به فکر اضافه کردن تهویه مطبوع مرکزی به خانه خود هستید، داکت اسپلیت اوجنرال ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد.

داکت اسپلیت هایسنس

کولر گازی مرکزی یک واحد سیستم اسپلیت یا واحد پکیج است. در یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی سیستم اسپلیت، مانند داکت اسپلیت های سنس، پکیج بیرونی شامل مبدل حرارتی خارجی، فن کویل و کمپرسور و سیستم داخلی شامل مبدل حرارتی داخلی و فن است.
در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع مانند داکت اسپلیت هایسنس، سیستم داخلی ممکن است حاوی یک کوره داخلی یا مبدل حرارتی پمپ حرارتی باشد. اگر خانه شما از قبل کوره دارد اما تهویه مطبوع ندارد، سیستم اسپلیت های سنس ممکن است مقرون به صرفه ترین کولر گازی مرکزی برای نصب باشد.

موارد مهم موقع نصب داکت اسپلیت های سنس

•    فراهم کردن فضای داخلی کافی برای نصب، نگهداری و تعمیر سیستم های جدید
•    این اطمینان را ایجاد کند که برای ارسال هوای سرد و ثبت هوای برگشتی کافی برای انتقال هوای گرم به داخل وجود دارد.
•    در صورت امکان لوله های آب داکت اسپلیت های سنس را در خانه نصب کنید نه روی پشت بام
•    همه کانال ها را با درزگیر کانال ببندید و مجراها را به طور گسترده ای فاصله دهید
•    واحد بیرونی را در جایی که ممکن است قرار دهید تا سر و صدا شما یا همسایگانتان را در شب بیدار نکند
•    یونیت فشرده داکت اسپلیت های سنس را در مکانی قرار دهید که هیچ جسم اطراف مانع جریان هوا نشود
•    ترموستات را از منابع حرارتی مانند پنجره ها یا دفترهای برق دور کنید

انتخاب داکت اسپلیت هایسنس مناسب خانه

مدل های داکت اسپلیت های سنس مصرف انرژی بسیاری پایینی دارند. کارآمدترین دستگاه های تهویه مطبوع 30 تا 50 درصد انرژی کمتری برای تولید همان مقدار خنک کننده مصرف می کنند که کولر گازی تولید شده در اواسط دهه 1970.حتی اگر کولر گازی شما تنها 10 سال از عمر آن می گذرد، می توانید آن را با کولر گازی جدیدتر و کارآمدتر تعویض کنید.
هنگام خرید داکت اسپلیت به دنبال مدلی با راندمان بالا باشید مانند انواع مدلهای داکت اسپلیت های سنس. سیستم های تهویه مطبوع مرکزی توسط رتبه بندی بهره وری انرژی فصلی (SEER) رتبه بندی می شوند. SEER مقدار نسبی انرژی مورد نیاز برای تامین یک ظرفیت خنک کننده معین را نشان می دهد. بسیاری از سیستم های داکت اسپلیت های سنس دارای رتبه SEER تا 26 هستند.