آفتاب

بهترین مرجع مطمئن برای فعالین بازار فارکس در ایران : بروکر آلپاری!در بین همه بسترهای کسب درآمد به صورت دلار، فارکس جزو بهترین‌ها و البته زودبازده‌ترین‌ها محسوب می‌شود. از این رو بروکر آلپاری به عنوان یکی از بهترین کارگزاری‌ها برای تریدرهای ایرانی فارکس مطرح شده است.

تب کسب درآمد دلاری دوباره بالا رفته. در بین همه بسترهای کسب درآمد به صورت دلار، فارکس جزو بهترین‌ها و البته زودبازده‌ترین‌ها محسوب می‌شود. از این رو بروکر آلپاری به عنوان یکی از بهترین کارگزاری‌ها برای تریدرهای ایرانی فارکس مطرح شده است. در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع در مورد بروکر آلپاری، مزایا و معایب بروکر آلپاری Alpari، انواع حسابهای معاملاتی آلپاری، پشتیبانی بروکر آلپاری از زبان فارسی، نقل و انتقالات ریالی در آلپاری، حساب دمو در بروکر آلپاری، کپی تریدینگ در آلپاری و … مطالبی را تشریح کنیم.

بروکر آلپاری چیست؟

قبل از این به این سؤال پاسخ دهیم، اجازه دهید یک توضیح کوتاه در مورد بروکر و اهمیت آن بدهیم. همان‌طور که مستحضر هستید به هر نهاد یا سازمانِ واسطِ غیربانکی، که شرایطِ معامله بین خریدار یا فروشنده را فراهم می‌کند، بروکر یا کارگزار می‌گویند. خریدار و فروشنده، می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. به‌طور مثال می‌توان فردی که واسطه خرید یا فروش ملک می‌شود را، بروکر نامید! بنگاه‌های مشاور املاک، نمونه‌های ساده کارگزاری یا بروکر هستند. در نظر داشته باشید که بروکرها در یک بازار به‌خصوص فعالیت می‌کنند. یعنی هر بازار، بروکر خاص خود را دارد. درآمد بروکر، از کمیسیون یا حق‌العمل معاملات به دست می‌آید. یعنی هر بروکر، بنا بر اساسنامه و قوانینی که دارد، یک درصد یا میزان مشخصی را به‌عنوان اسپرد و کمیسیون در نظر می‌گیرد. به همین دلیل، شما در هر معامله مقدار از پیش تعیین‌شده‌ای را به بروکر می‌دهید! اجازه دهید با یک مثال، ماهیت بروکر را توضیح ‌دهیم. دریایی را در نظر بگیرید که در آن کشتی‌های بزرگ در حال حرکت‌اند. قایق‌هایی هم هستند که شما فقط می‌توانید وارد آن‌ها شوید. به عبارت دیگر، نمی‌توانید وارد کشتی‌های بزرگ شوید. چون پولتان در حد ورود به کشتی‌های بزرگ نیست! در این مثال، دریا همان بازار فارکس و کشتی‌های بزرگ، همان کمپانی‌ها و بانک‌های دولتی هستند. بروکرها نیز همان قایق‌هایی هستند که شما به‌عنوان یک شخص حقیقی، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و از دریا لذت ببرید!

بروکرها علاوه بر اینکه بستر مناسب را برای معاملات فراهم می‌کنند، فعالیت‌هایی مانند جذب سرمایه‌گذار، آموزش، مشاوره، پشتیبانی و خدمات مختلف را نیز انجام می‌دهند. اما مهم‌ترین وظیفه بروکر، رازداری و تضمین امنیت اطلاعات و سرمایه افراد است. قبل از ورود به فارکس باید در ابتدا در یک کارگزاری ثبت‌نام کنید و سپس در پلتفرم‌های معاملاتی (مثل متاتریدر) معامله کنید. بدون بروکر، امکان فعالیت در فارکس نیست. در بین همه بروکرهایی که در حال حاضر در سطح جهان فعالیت می‌کنند، سه بروکر آلپاری، لایت فایننس (لایت فارکس) و بروکر آمارکتس، بهترین بروکرها برای کاربران ایرانی هستند که در ادامه این مقاله، به معرفی ویژگی‌ها و مزایای بروکر Alpari خواهیم پرداخت.

مزایای بروکر آلپاری Alpari

انواع حسابهای معاملاتی آلپاری

در قسمت مزایای بروکر آلپاری به ارائه حساب مختلف در آن اشاره کردیم. تنوع حساب، نشان‌دهنده اهمیت دادن بروکر به اقشار مختلف تریدرها از تازه‌وارد تا باتجربه است. در بروکر آلپاری شما می‌توانید 6 نوع مختلف از حساب را داشته باشید که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

  1. حساب نانو: حساب نانو یا سِنتی، کوچک‌ترین نوع حساب است که عمدتاً برای تازه‌واردان و افرادی که قصد دارند کمترین ریسک ممکن را در معاملات خود بپذیرند، مناسب است. در این حساب‌ها معاملات شما بر اساس سِنت است و از این رو از لحاظ عددی (و حتی از لحاظ روانی!) معاملات با حجم بیشتری (100 برابر حالت دلاری) انجام می‌شوند. با یک دلار هم می‌توانید حساب نانو داشته باشید.
  2. حساب استاندارد متاتریدر 4: این نوع حساب با حداقل 20 دلار قابل افتتاح است.  از این رو خیلی از تازه‌واردان به فارکس آن را انتخاب می‌کنند. هرچند که به خاطر موجودی کم، بار روانی بالایی دارد! محدوده لوریج آن نیز از 10 تا 1000 است.
  3. حساب استاندارد متاتریدر 5: برای افتتاح حساب استاندارد Alpari در متاتریدر 5 باید حداقل 100 دلار واریز کنید. محدوده لوریج نیز 10 تا 1000 است. این نوع حساب، عمدتاً اسپرد شناور دارد. حساب استاندارد عمدتاً اسپرد متوسطی دارد و بدون کمیسیون است. در ضمن روش اجرای معاملات در حساب استاندارد به‌صورت instant execution انجام می‌شود.قبل از اینکه ادامه حساب‌های Alpari را بررسی کنیم ابتدا اجازه دهید در مورد مفهوم ECN یک توضیح کوتاه بدهیم. شبکه ارتباطات الکترونیکی یا همان ECN سیستمی اتوماتیک است که معامله گران فارکس می‌تواند با استفاده از آن در هنگام خرید یا فروش، با سرعت بسیار بالا به بانک‌ها، کارگزاری‌ها و سایر ارائه‌دهندگان نقدینگی در سطح جهان متصل یا مرتبط شوند.
  4. حساب ECN متاتریدر 4: نمادهای بیشتر و امکانات جذاب‌تری در این حساب وجود دارد. میزان لوریج از 2 تا 3000 قابل تنظیم است و امکان معامله روی 44 نماد را ارائه می‌دهد. حداقل میزان موجودی برای افتتاح حساب نیز 300 دلار است. جالب است بدانید در این نوع حساب، قابلیت ترید روی ارزهای دیجیتال هم وجود دارد. به طور کلی این نوع حساب مناسب حرفه‌ای‌ها و با اسپرد و کمیسیون کم است.
  5. حساب ProECN متاتریدر 4: برای افتتاح حساب ProECN متاتریدر 4 حداقل موجودی 500 دلار است. این حساب علاوه بر جفت ارز، روی ارزهای دیجیتال و CFD (یک نوع از معاملات در بازار سهام) هم امکان معامله دارد.
  6. حساب ECN متاتریدر 5: برای این نوع از حساب‌های آلپاری نیز باید حداقل 500 دلار واریز کنید. اسپرد در حساب ECN متاتریدر 5، صفر است. البته خودِ بروکرAlpari کارمزد می‌گیرد.

اسپرد در حساب‌های استاندارد متاتریدر چهار، 1.2 پیپ برای جفت‌ارزهای اصلی است. اما برای حساب‌های نانو متاتریدر چهار، 1.7 پیپ (جفت‌ارزهای اصلی) است. در ضمن بروکر Alpari در حساب‌های ECN، 0.4 پیپ برای جفت‌ارزهای اصلی اسپرد می‌گیرد. تمام اطلاعات مربوط به حساب‌های مختلف Alpari را می‌توانید از این لینک مطالعه کنید.

پشتیبانی بروکر آلپاری از زبان فارسی

بروکر آلپاری در 10 سال گذشته خدمات گوناگونی را به کاربران کشورهای مختلف ارائه داده است که یکی از آن‌ها ایران است. به عبارت دیگر زمانی که اغلب سایت‌ها و پلتفرم‌ها به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دادند، Alpari همه خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه داد. همین موضوع سبب شد که در 10 سال گذشته، رفته‌رفته تعداد کاربران ایرانی آن افزایش بیاید. به طوری که اکنون سایت بروکر Alpari به زبان فارسی نیز در دسترس است. مشخص است که تعداد کاربران ایرانی به حدی بالاست که این بروکر، سایت اصلی خود را به زبان فارسی هم ارائه می‌دهد.

از طرفی بخش مجزایی صرفاً برای پشتیبانی از کاربران ایرانی در این بروکر وجود دارد. اگر در این بروکر ثبت‌نام کنید در کمتر از چند ساعت پشتیبانان این بروکر با شما تماس می‌گیرند و توضیحات لازم را به شما ارائه می‌دهند. از طرفی اگر نیاز به پشتیبانی داشته باشید، می‌توانید به صورت آنلاین با آن‌ها در ارتباط باشید. دقیقاً همانند یک سایت ایرانی.

پلتفرم‌های فعال آلپاری

بروکر آلپاری برای انجام معاملات خود، پلتفرم‌های گوناگونی در نسخه‌های مختلف موبایلی و دسکتاپی دارد. اپلیکیشهای متاتریدر 4 و 5 که هم در نسخه دسکتاپی برای لپ‌تاپ و کامپیوترها رومیزی و هم گوشی‌های هوشمند در دسترس هستند. اپلیکیشن هایی مانند Alpari Mobile و Alpari Invest و Fix-ContractsTrader پلتفرم‌های معاملاتی هستند که این بروکر در اختیار تریدرها قرار داده است. در نظر داشته باشید که حتماً باید این نرم‌افزارها را از سایت رسمی بروکرAlpari دانلود کنید. دانلود و نصب متاتریدر از سایت‌های دیگر یا پیام‌رسان‌ها، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

حداقل سرمایه برای شروع فعالیت در آلپاری

اگر قصد یادگیری و افزایش سطح مهارت تریدکردن را دارید می‌توانید حساب دمو داشته باشید که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم. حساب دمو هیچ هزینه‌ای ندارد. اما برای افتتاح حساب با پول واقعی در بروکر آلپاری، لازم است حداقل 20 دلار به حساب استاندارد واریز کنید. فقط یک توصیه داریم. حساب کوچک، بار روانی بسیار بالایی دارد! پس بهتر است حساب استاندارد 20 دلاری را نیز به مثابه یک حساب آموزشی ببینید!

برای حساب‌های استاندارد در متاتریدر 5 حداقل 100 دلار، برای حساب ECN در متاتریدر چهار ، 300 دلار و برای حساب‌های ProECN و ECN متاتریدر 5، میزان حداقل دپازیت (واریز برای افتتاح حساب)، 500 دلار است. مسلماً وقتی حداقل میزان موجودی را دارید، قاعدتاً باید کمترین میزان حجم (لات) را وارد کنید. از این رو میزانِ سود یا ضررِ شما بسیار کم است. به همین دلیل اگر علاقه‌مند به سودهای بیشتر هستید، دپازیت (موجودی) بیشتری را در حساب تجاری بروکر Alpari واریز کنید.

حساب دمو در بروکر آلپاری چیست؟

اجازه دهید برای تشریح حساب دمو یک مثال بزنیم. زمانی که یک متقاضی گواهینامه رانندگی در آموزشگاه ثبت‌نام می‌کند، باید 5 جلسه آموزش شفاهی در کلاس درس و 10 جلسه آموزش رانندگی در کنار مدرس بگذراند. (10 سال پیش که من گواهینامه گرفتم این‌طوری بود. مگر اینکه قوانین آموزشگاه‌های رانندگی تغییر کرده باشند!) در این 10 جلسه، تمام قوانین و مقررات رانندگی را پشت فرمان تمرین می‌کند و پس از تائید توسط مربی، یک آزمون نهایی هم دارد. همین موضوع را در فارکس هم باید داشته باشیم.

دمو، حسابی است که یک تریدر، بعد از این‌که اصول و مبانی مقدماتی فارکس را به خوبی یاد گرفت، به عنوان تمرین معامله کردن، از آن استفاده می‌کند. در واقع یک بازار صوری است که می‌توانید معاملات خود را در آن انجام دهید و ترید را یادبگیرید. در حساب آزمایشی یا دمو، اگر چه همه‌چیز صوری و مجازی است، اما اطلاعات و دیتاهای آن، برگرفته از بازار اصلی فارکس است. توصیه می‌شود حداقل یک ماه در حساب دمو ترید کنید تا بیشتر با معامله در فارکس آشنا شوید.

کپی تریدینگ در آلپاری چیست؟

بروکر آلپاری نیز همانند دیگر بروکرهای مطرح در سطح جهان، قابلیت کپی تریدینگ را ارائه می‌دهد. اما کپی تریدینگ چیست؟ اگر شما بدانید که یک تریدر موفق با استیتمنت های سودده وجود دارد، قطعاً علاقه‌مند خواهید بود تا استراتژی معاملاتی او را کاپی کنید! مخصوصاً اگر به هر دلیل زمان کافی برای تحلیل بازار و ترید هم نداشته باشید. بروکر Alpari بستری فراهم کرده که شما می‌توانید به انتخاب خودتان، یک تریدر یا به اصطلاح (مدیر استراتژی) انتخاب و حساب تجاری‌تان را به حساب او متصل کنید. پس شما سرمایه‌گذار محسوب می‌شوید. قاعدتاً به هر میزانی که مدیر استراتژی شما سود یا ضرر کند، شما نیز سود یا ضرر می‌کنید. توجه کنید سرمایه و اطلاعات حساب شما مطلقاً در اختیار او قرار نمی‌گیرد. صرفاً حساب شما به حساب او متصل است و هر تریدی که می‌کند، متناسب با قواعدی خاص، روی حساب تجاری شما نیز اعمال می‌شود. فقط در نظر داشته باشید که در ابتدای کار، توافق می‌کنید که درصدی از سود حاصله را به عنوان حق‌الزحمه به او بدهید. اگر هم که ضرر کردید که ضرر کرده‌اید!

جمع بندی استفاده از بروکر آلپاری (Alpari)

در انتخاب یک بروکر، اولین و مهم‌ترین موضوع باید نوع خدمت‌رسانی به کاربران ایرانی باشد. وگرنه بروکرهای دیگری هم هستند که شاید اسپرد کمتری بگیرند یا خدمات بیشتری ارائه دهند. اما با کاربران ایرانی کار نمی‌کنند! در مستر اسکلپر نیز تمامی سرویس های ارائه شده مانند سیگنال فارکس را می توانید در بروکر آلپاری استفاده کنید. به عبارت دیگر، در هنگام انتخاب یک بروکر، سابقه همکاری و ارائه خدمات به مشتریان ایرانی باید مدنظر باشد. چون به خاطر تحریم‌ها، خیلی از بروکرها خدماتی به کاربران ایرانی نمی‌دهند. پس اکیداً توصیه می‌کنیم در هنگام انتخاب بروکر در ابتدا باید ببینید آن بروکر، به کاربر ایرانی سرویس‌دهی می‌کند یا نه؟ Alpari از همان ابتدای تأسیس تاکنون به کاربران ایرانی خدمات متنوعی ارائه می‌دهد. پس مهم‌ترین کاری که باید برای حضور موفق در فارکس انجام دهید، انتخاب یک بروکر مطمئن است. متأسفانه به دلیل تحریم‌ها، گزینه‌های زیادی برای انتخاب بروکر نداریم. شاید کل بروکرهایی که می‌توانیم انتخاب کنیم به تعداد انگشتان دو دست نشوند. از این رو باید سابقه و البته خدماتی که به کاربران ایرانی می‌دهد را مدنظر داشته باشیم. بروکر آلپاری به خاطر سابقه 24 ساله و البته خدمات زیادی که به کاربران ایران می‌دهد می‌توان یکی از بهترین گزینه‌ها باشد.