آفتاب

تحصیل در هلندآموزش عالی هلند توسط دولت حمایت مالی می‌شود و هزینه‌های تحصیل نسبتاً پایین است.

مهم‌ترین دلایل برای تحصیل در هلند

 • هزینه‌های تحصیلی مقرون به صرفه در هلند

تحصیل در هلند در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان یا ایالات متحده آنقدر گران نیست. آموزش عالی هلند توسط دولت حمایت مالی می‌شود و هزینه‌های تحصیل نسبتاً پایین است. با توجه به استانداردهای آموزشی معروف کشور و هزینه‌های زندگی نسبتاً پایین، تحصیل در هلند ارزشمند خواهد بود. هزینه تحصیل سالانه برای یک برنامه تحصیلی یا دوره در یک موسسه آموزش عالی هلند از حدود 6000 یورو برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بسته به موسسه شروع می‌شود. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه‌های هلند کمک هزینه‌ها و بورسیه‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌تواند هزینه‌های تحصیلی را بطور کامل یا فقط بخشی از آن‌ها را پوشش دهد.

 • روش‌های نوین آموزش در دانشگاه‌های هلند

سیستم آموزشی هلند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و دانشگا‌های هلند به دلیل دوره‌ها و امکانات مدرن و خوب طراحی شده در سراسر جهان مورد تایید قرار گرفته‌اند. سبک تدریس بر کار تیمی متمرکز است، که تعامل دانشجویان بین‌المللی در هلند با هلندی‌ها و همچنین سایر دانشجویان بین‌المللی را آسان می‌کند.

دانشگاه‌های هلند تاکید زیادی بر روابط شخصی خوب بین اساتید و دانشجویان دارند. بیشتر آموزش‌ها و سمینارها در گروه‌های کوچک با حدود 15 تا 30 دانشجو برگزار می‌شود. بیشتر دوره‌های شما شامل کار گروهی است که نه تنها مهارت‌های تحصیلی شما را توسعه می‌دهد، بلکه توانایی شما را برای کار با هم به عنوان بخشی از یک تیم نیز توسعه می‌دهد. دانشگاه‌های هلند شامل بسیاری از عناصر عملی در دوره های تحصیلی خود هستند. تاکید زیادی بر تجربیات عملی مرتبط وجود دارد و دانشگاه‌ها با شرکت‌های هلندی و همچنین بین‌المللی مشارکت‌های زیادی دارند.

علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز وجود دارند که مطالعات تخصصی‌تری ارائه می‌دهند. برای کسانی که ترجیح می‌دهند در مورد مسائل عملی بینش کسب کنند، دانشگاه علمی کاربردی می‌تواند گزینه جذاب‌تری باشد. این موسسات آموزشی بیشتر بر تجربیات عملی تمرکز می‌کنند و کمتر بر موضوعات نظری و پژوهشی تمرکز می‌کنند.

 • داشتن یک محیط بین المللی و چند فرهنگی

هلند همچنین یک کشور منحصر به فرد غیر انگلیسی زبان است که تقریباً 95٪ از مردم محلی آن انگلیسی صحبت می‌کنند. که همین موضوع، تحصیل و کار در هلند را برای دانشجویان بین‌المللی بسیار راحت و خوشایند می‌کند. دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل به هلند می آیند. اکثر دانشگاه‌های هلند دارای انجمن‌های دانشجویی بین‌المللی هستند که در طول تحصیل به دانشجویان کمک می‌کنند. سفر با قایق در کانال‌ها و دریاچه‌ها، تفریح در سواحل، لذت بردن از منظره جنگل، آب و هوای معتدل و تجربه زندگی در فرهنگ‌های آلمانی، بریتانیایی، فرانسوی، چینی و بسیاری از فرهنگ‌های دیگر همگی را در هلند خواهید یافت.

 • ارائه طیف گسترده‌ای از مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های هلند

هلند به عنوان اولین کشور غیر انگلیسی زبانی شناخته می‌شود که در آن دانشگاه‌ها شروع به طراحی برنامه‌های تحصیلی آموزش عالی به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان خارج از کشور کردند. بیش از 2100 دوره و برنامه تحصیلی آموزش داده شده به زبان انگلیسی در هلند موجود است که طیف وسیعی از رشته‌ها را پوشش می‌دهد و منجر به اخذ مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دیپلم می‌شود.

قطعا آموزش با کیفیت بالا و مقرون به صرفه ارائه شده در بسیاری از رشته‌ها، در یک کشور بین‌المللی گزینه جذابی خواهد بود. البته بایستی این نکته را بدانید که دانشگاه‌های هلند شرایط زبانی نسبتا دشواری دارند. شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باید در آزمون تافل، آیلتس یا آزمون زبان انگلیسی مشابه شرکت کنید. البته همانطور که اشاره شد، هلند یک کشور بین‌المللی و بسیار راحت است زیرا اکثر مردم انگلیسی صحبت می‌کنند. با این وجود گذراندن یک دوره مقدماتی زبان هلندی برای حداقل یادگیری اصول اولیه ارزشمند است، و بسیاری از دانشگاه‌های هلند دوره‌های زبان هلندی را برای بین‌المللی‌ها ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل در هلند چقدر است؟

هزینه تحصیل در هلند تقریباً برابر با سایر کشورهای اروپایی است. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بسته به رشته و نوع دوره آموزشی انتخابی و نیز دانشگاه متفاوت و متغیر خواهد بود. اما بصورت کلی می‌توان گفت که هزینه برنامه‌های لیسانس معمولا بین 6000 تا 15000 یورو در سال است و هزینه برنامه‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های هلند بین 8000 تا 20000 یورو در سال می‌باشد.

فرصت‌های شغلی پس از تحصیل در دانشگاه‌های هلند

هلند با تاریخ دریانوردی خود از دیرباز کشور مهمی برای تجارت بین‌المللی بوده است. در این کشور بود که مفهوم شرکت سهامی ابداع شد. برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان هلندی هستند و بسیاری از دفاتر مرکزی موسسات جهانی در هلند واقع شده‌اند. در این کشور  از کارکنان خارجی با مهارت زبانی عالی بسیار استقبال شود. دانشجویان بین‌المللی فرصت این را خواهند داشت که از این شزایط عالی بهره‌مند شوند. اگر با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های هلند فارغ‌التحصیل شوید، شانس خوبی برای یافتن شغل و اقامت طولانی‌تر در کشور هلند را خواهید داشت.

معرفی بهترین دانشگاه‌های هلند بر اساس رتبه‌بندی‌های بین المللی

در مجموع برترین دانشگاه‌های هلند توسط رتبه بندی THE در سال 2022 و رتبه بندیShanghai Ranking  در سال 2021 کم و بیش یکسان هستند، که انتخاب دانشگاه را برای دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر می‌کند. همچنین در رتبه بندی QS، همه دانشگاه‌های هلند در 350 دانشگاه برتر با هشت دانشگاه در بین 150 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. برترین دانشگاه‌های هلند در فهرست خود به ترتیب دانشگاه آمستردام، دانشگاه صنعتی دلفت، دانشگاه لیدن، دانشگاه اوترخت و دانشگاه گرونینگن بودند. در تمامی دانشگاه‌های هلند بیش از 40 مدرک زبان انگلیسی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس ارائه می‌شود.

 • دانشگاه واگنینگن (Wageningen University)
 • دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
 • دانشگاه اوترخت (Utrecht University)
 • دانشگاه لیدن (Leiden University)
 • دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)
 • دانشگاه صنعتی دلفت (Delft University of Technology)
 • دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)
 • دانشگاه وریجه آمستردام (Vrije Universiteit Amsterdam)
 • دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)
 • دانشگاه رادبود نایمخن (Radboud University Nijmegen)

موسسه مهاجرتی صبا

موسسه مهاجرتی صبا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه شرایط تحصیل در هلند، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی هلند و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا در ارتباط باشید. وبگردی