آفتاب

در روز پنجم جام‌جهانی چه گذشت؟ / خط و نشان سلسائو در شب تاریخ‌سازی رونالدوایرنا نوشت: تیم ملی برزیل در حالی دیشب با برد قاطعانه مقابل سوئیس برای سایر مدعیان خط و نشان کشید که رونالدو هم با زدن یک گل برای پرتغال تبدیل به اولین بازیکنی شد که در ۵ دوره متوالی جام‌جهانی گلزنی کرده است.

روز پنجم جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر با انجام ۴ بازی پایانی دور اول مرحله گروهی همراه بود تا همه تیم‌ها در قطر به میدان رفته باشند.

شروع پرقدرت شاگردان تیته

دیروز همه در انتظار رونمایی از برزیل در قطر بودند، تیم مدعی قهرمانی که در گروه G قرار گرفته است و با نیمار و یک دوجین ستاره‌های نامدار برای بالا بردن جام در دوحه دورخیز کرده است.

در اولین بازی این‌ گروه تیم‌های سوئیس و کامرون به مصاف هم رفتند که در پایان نود دقیقه شاگردان موارد یاکین، یک بر صفر برنده شدند تا سوئیس، جام بیست و دوم را با پیروزی آغاز کند.

در سوی دیگر شیرهای رام‌نشدنی هم مانند دیگر تیم‌های آفریقایی تا اینجای جام، نتوانستند با امتیاز کامل از بازی خارج شوند و اگر درخشش آندره اونانا نبود، نماینده سبزپوش آفریقا با تعداد گل‌های بیشتری از سوی سوئیسی‌ها ظهر دیروز در استادیوم الجنوب دوحه بدرقه می‌شد.

دومین بازی این‌ گروه اما رونمایی از یکی از مدعیان اصلی جام یعنی سلسائو بود و برزیل در آخرین بازی دیروز برابر صربستان به میدان رفت.

اگر چه در این بازی شاگردان دراگان استانکوویچ یک ساعت مقاومت کردند اما در نیمه دوم با دریافت دو گل که توسط ریچارلیسون مهاجم برزیلی تاتنهام وارد دروازه‌شان شد، اولین قربانی برزیلی‌ها در قطر لقب گرفتند، آن هم در مسابقه‌ای که شاگردان تیته با یک نمایش تهاجمی و چشم‌نواز برای سایر مدعیان خط و نشان کشیدند.

در پایان بازی‌های دور اول گروهG، برزیل و سوئیس با سه امتیاز، تیم‌های اول و دوم هستند و کامرون و صربستان هم بدون امتیاز در رده سوم و چهارم قرار دارند.

رونالدو نقطه مقابل مسی

دیگر گروه جذاب جام، گروه H است که دو بازی دور اول آن دیروز برگزار شد، در اولین مسابقه دیروز این گروه هم کره‌جنوبی و اروگوئه در استادیوم اجوکیشن سیتی دوحه با هم روبرو شدند.

در این مصاف اگر چه خیلی‌ها شانس پیروزی را به شاگردان دیگو آلونسو داده بودند اما شاگردان پائولو بنتو در کره‌ با یک بازی هدفمند و کنترل حملات اروگوئه، اجازه ندادند یاران سوارز به نتیجه مدنظرشلن برسند ودر نهایت این مسابقه با تساوی بدون گل به پایان رسید.

اگرچه کره‌ای‌ها خوش‌شانس هم بودند که دو بار ضربات گودین و وامونده با برخورد به تیر دروازه کیم سئونگ گیو، به بیرون رفت. با این حال در پایان کره هر چند نتوانست مانند عربستان و ژاپن شگفتی خلق کند اما برخلاف دیگر تیم آسیایی یعنی ایران توانست با امتیاز، جام‌جهانی را شروع کند و در دور اول دستش خالی نماند.

مصاف جذاب این گروه، نبرد پرتغال و غنا بود، مسابقه‌ای که پس از ناکامی مسی، همه در انتظار نمایش کریس رونالدو بودند، فوق‌ستاره‌ای که پس از تجربه یک فصل کابوس وار در یونایتد، چند روز پیش به صورت رسمی از جمع شاگردان تن های جدا شد و به دنبال یک باشگاه جدید است.

رونالدو بر خلاف رده باشگاهی، در رده ملی در جام‌جهانی با گل آغاز کرد و در پیروزی ۳ بر ۲ مقابل غنا، گل اول تیمش را وارد دروازه لارونس آتی زیگی کرد، آن هم در مسابقه‌ای که جذاب‌ترین بازی جام در دور اول بود.

در نبرد استادیوم ۹۷۴ دوحه، پس از تساوی دو تیم در نیمه اول، چهل و پنج دقیقه دوم آن ۵ گل داشت که سهم شاگردان فرناندو سانتوس ۳ گل بود تا رونالدو برخلاف مسی جام بیست و دوم را با پیروزی آغاز کند و با زدن گل تبدیل به اولین بازیکنی شود که در ۵ دور متوالی جام‌جهانی گلزنی کرده است.

در پایان بازی‌های دور اول گروه H، پرتغال با ۳ امتیاز در صدر قرار دارند، کره و اروگوئه با یک امتیاز در رده دوم و سوم ایستادند و غنا بدون امتیاز در رده آخر قرار گرفته است.
وبگردی